Медицина

3. МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДО ЗАНЯТТЯ.


3. МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДО ЗАНЯТТЯ.


   Зовнішньою грижею живота ( hernia abdominalis externa) вважають випинання або вихід під шкіру органів черевної порожнини, що покриті парієтальним листком очеревини через дефекти м`язево-апоневротичного шару черевної стінки.
   Внутрішня грижа живота (hernia abdominalis interna) – це входження органів черевної порожнини в очеревинні кишені або дивертикули ( bursae omentalis, foramen Winslovi та ін.)
   Складовими елементами зовнішніх гриж є грижові ворота, грижовий мішок і грижовий вміст
   Грижові ворота – це отвір у м`язево-апоневротичному шарі черевної стінки, через який під впливом різних причин відбувається випинання парієтальної очеревини та внутрішніх органів живота.
   Грижевим мішком називають частину парієтальної очеревини, що вийшла через грижові ворота. (рис. 12) У грижевому мішку, що може бути однокамерним і багатокамерним розрізняють шийку, тіло та вічко. Грижевим вмістом звичайно є рухомі органи черевної порожнини: чепець, петлі тонкої кишки, сигмовидна, попереково-ободова і сліпа кишки, червоподібний паросток, Меккелів дивертикул, придатки матки, матка.


   Класифікацію гриж живота проводять за анатомічними, етіологічними й клінічними ознаками.
   Згідно анатомічної класифікації розрізняють:
   – пахвинні грижі (Hernia inguinalis), стегнові грижі (hernia femoralis), грижі білої лінії (hernia linea albe), пупкові грижі (hernia umbilikalis). Крім того розрізняють також грижі спігелієвої лінії, мечовидного відростка, поперекові і сідничні, грижі промежини та діафрагми, що зустрічаються рідше.
   За ступенем розвитку розрізняють грижі: (рис. 13)

  • hernia incipiens (початкова) Відеофрагмент КАНАЛЬНА ПАХОВА ГРИЖА
  • hernia incomplecta (неповні) або intracanacularis (внутрішньоканальцеві)
  • hernia complecta (повні)
  • hernia scrotalis (калиткові) Відеофрагмент КОСА ПАХОВО-МОШОНКОВА ГРИЖА (рис. 14)
  • hernia per magna (великих розмірів)
  • Відеофрагмент ГІГАНСЬКА ПАХОВО-МОШОНКОВА ГРИЖА
       Етіологічна класифікація гриж:
  • вроджена (hernia congenitalis)
  • набута (hernia aequesita)
  • рецидивна (hernia recidiva)
  • післяопераційна (hernia postoperativa)
  • травматична (hernia travmatica)
  • невропатична (hernia neuropatica)
       За клінічним перебігом грижі черевної стінки поділяються на:
       1. Грижі не ускладнені, не защемлені, вправимі, вільні (hernia libera, reponibilis), що вільно вправляються в черевну порожнину в горизонтальному або особливому положенні, тобто коли вміст грижового мішка може вільно переміщуватися з черевної порожнини в грижовий мішок і в зворотньому напрямі.
       2. Невправимі грижі (hernia irreponibilis) – коли через злуки в черевній порожнині між органами й стінками вміст останнього знаходиться в ньому постійно, самостійно й при намаганнях не переміщується й не піддається вправленню в черевну порожнину.
       3. Защемлені грижі (hernia incarcerata) – у випадках коли органи, що ввійшли в грижовий мішок внаслідок здавлювання в ділянці його шийки і не вправляється в черевну порожнину. При цьому може наступити:
  • защемлення життєздатних органів
  • защемлення органів з розвитком незворотніх патологічних змін
  • защемлення грижі з утворенням флегмони в ділянці грижового випинання.
       Існують еластичне й калове защемлення. Еластичним защемленням вважають раптовий вихід через грижові ворота внутрішніх органів і наступне їх здавленням, еластичним грижовим кільцем.
       Калове защемлення, це порушення кишкового пасажу, що виникає внаслідок переповнення привідної петлі кишки великою кількістю її вмісту й порушення виходу останнього з вивідної петлі.

    ЕТІОЛОГІЧНІ ФАКТОРИ ГРИЖІ:

  • анатомічні особливості ділянок, де можуть утворюватися грижі;
  • затримка в опусканні яєчка;
  • слабкість черевної стінки внаслідок довготривалого захворювання, голодування, оперативної травми й паралічів нервів;
  • зміна внутрішньочеревного тиску пов’язана з тяжким фізичним навантаженням; певторними й трудними пологами; затрудненнями при фізіологічних відправленнях: тривалі запори, геморой, фімоз, гіпертрофія передміхурової залози; частий інтенсивний кашель, туберкульоз та ін.
       Пристінкове защемлення, Ріхтеровське. При пристінковому защемленні в грижовий мішок попадає і защемлюється не вся петля кишки, а лише частина її стінки з протибрижового краю.
       Ретроградне W-подібне защемлення (hernia Maidl). При цій формі в грижовому кільці защемлюється не тільки брижа петлі, що знаходиться в грижовому мішку, але і брижа кишки, що знаходиться в черевній порожнині.
       Защемлення дивертикула Меккеля називається грижею Літтре (hernia Littre).
       Запалення грижі виникає внаслідок проникненняінфекції в грижовий мішок. При запаленні грижа збільшується, стає болючою, відмічається почервоніння шкірних покривів. Все це проходить на фоні інтоксикаційного синдрому і розладу функцій шлунково-кишкового тракту. Наслідком запалення грижі є розвиток злукового процесу в порожнині грижового мішка, грижа стає невправимою.
  • Хірургічні тренажери, тренувальний комплект