Методична вказівка для

2 Червня, 2024
0
0
Зміст

Методичні вказівки для студентів

ЗАНЯТТЯ № 1 ( практичне – 6 год.)

Теми: 1. Алфавітний порядок слів. Пошук слів у словнику.

2. Відтворення власних назв іншомовного походження українською мовою.

3. Дні тижня, місяці, пори року.

Мета: засвоїти алфавітний порядок слів, правила пошуку слів у словнику; засвоїти основні правила відтворення іншомовних назв українською мовою; дні тижня, місяці, пори року.

Професійна орієнтація студентів: іноземний студент повинен знати український алфавіт та використовувати ці знання на практиці, зокрема під час користування словником; знати основні правила відтворення іншомовних назв українською мовою; знати назви днів тижня, місяців та пір року.

 Методика виконання практичної роботи.

І. Алфавітний порядок слів. Пошук слів у словнику.

Робота 1. Підписати зошити.

Робота 2. Повторення алфавіту (використання аудіозаписів).

Робота 3. Виконання вправ.

ІІ. Дні тижня, місяці, пори року.

Робота 4. Опрацювання теоретичного матеріалу до теми (перегляд слайдів «Пори року»).

Робота 5. Виконання вправ та завдань.

1. Підписати зошити на першій сторінці за таким зразком:

Зошит

з ділової української мови

студента (студентки) 28 групи

медичного факультету

Тернопільського державного медичного

університету ім. І.Я. Горбачевського

Мухаммедова Петра

4. Поставити слова в алфавітному порядку.

1) Мати, місце, молоко, мова, молодий, місто, магазин, місяць, мільйон.

2) Сумка, сонце, Сирія, сім’я, Судан, сьогодні, стіл, стопа, старий, сніданок.

3) Олівець, зошит, книжка, ручка, папір, аудиторія, вікно, кімната, їдальня.

4) Газета, гроші, фото, рука, вечеря, година, школа, зошит, хвилина, хата.

5) Іноземець, тато, українець, хлопець, червень, сад, дім, електрика, фабрика.

6) Жити, живіт, жираф, житній, студент, яйце, деканат, декан, викладач.

7) Телефон, тепло, термін, термометр, тролейбус, організм, орган, організація.

8) Вечір, їсти, інформація, комунікація, комп’ютер, клавіатура, студентка, обід.

9) Ніс, обличчя, руки, ручка, шия, шафа, шапка, яблуко, стіл, стілець, вікно.

10) Завдання, парта, рукавиці, золото, залізо, срібло, мідь, бронза, Європа.

5. Переписати в зошити і вивчити дні тижня.

Дні тижня: понеділок, вівторок, середа, четвер, п’ятниця, субота, неділя.

Робочі дні: понеділок, вівторок, середа, четвер, п’ятниця.

Вихідні дні: субота, неділя.

Робота 6. Переписати в зошити і вивчити місяці та пори року.

Місяці: (1) січень, (2) лютий, (3) березень, (4) квітень, (5) травень, (6) червень, (7) липень, (8) серпень, (9) вересень, (10) жовтень, (11) листопад, (12) грудень.

Пори року:

Зима: грудень, січень, лютий.

Весна: березень, квітень, травень.

Літо: червень, липень, серпень.

Осінь: вересень, жовтень, листопад.

4. Перелік основних питань, які розглядаються на занятті

І. Алфавітний порядок слів.

1. Пошук слів у словнику.

ІІ. Відтворення власних назв іншомовного походження українською мовою.

ІІІ. Дні тижні, місяці, пори року.

1. Робочі та вихідні дні в Україні.

2. Назви місяців, їх порядок.

3. Пори року.

 

5. Програма самопідготовки студентів:

1. Алфавітний порядок слів. Пошук слів у словнику.

2. Відтворення власних назв іншомовного походження українською мовою.

3. Дні тижня, місяці, пори року.

 

6. Організаційна структура заняття

1.1. Організаційна частина – до 5 хв.

1.2. Інструктаж студентів і розподіл груп для практичної роботи. – 10 хв.

1.3. Практична робота студентів  – 120 хв.

1.4. Семінарське обговорення теоретичного матеріалу  – 90 хв.;

1.5. Перевірка вихідного рівня знань – 35 хв.

1.7.Підведення підсумків заняття з оцінкою діяльності кожного студента – 10 хв.

 

7. Технічні засоби та матеріальне забезпечення заняття.

Презентація відеоролика «Україна приваблива».

Аудіоматеріали до теми українська абетка та звуки української мови.

Презентації «Пори року та місяці», «Дні тижня».

Роздатковий матеріал.

 

8. Набір тестів, конструктивних питань, ситуаційних задач з еталонами відповідей (додається)

1.      У якому рядку всі літери українського алфавіту?

a.       л, р, ь, к*

b.      р, а, т, s

c.       ї, ь, g, н

d.      п, о, ж, j

e.       в, р, й, w.

2.      У якому рядку всі літери українського алфавіту?

a.       ї, ж, ц, z

b.      л, д, ю, f

c.       м, т, ф, r

d.      с, ч, д, s

e.       п, ж, н, є.*

3.      У якому рядку всі літери українського алфавіту?

a.       к, р, g, f

b.      і, ї, х, j

c.       ч, п, д, d

d.      ч, м, т, s

e.       з, ж, х, н*.

4.      У котрому рядку у всіх словах є буква у?

a.       вулиця, жук, рука*

b.      клас, будинок, хата

c.       Юлія, красуня, яма

d.      Людмила, нюхати, нога

e.       рука, місяць, небо.

5.      У котрому рядку у всіх словах є буква е?

a.       студент, кафе, економіка*

b.      день, ялинка, око

c.       теза, життя, краса

d.      пакет, освіта, стадіон

e.       співати, ребус, Юпітер.

6.      У котрому рядку у всіх словах є буква й?

a.       ясність, вулкан, узбережжя

b.      матір, дятел, священик

c.       чай, золотий, добрий*

d.      озеро, маяк, альянс

e.       В’єтнам, дуб, листя.

7.      У котрому рядку у всіх словах є звук [ш]?

a.       шкіра, шия, зошит*

b.      щедрість, вечір, жінка

c.       чай, жінка, чашка

d.      журнал, декан, сестра

e.       юрист, вищий, зуб.

8.      Оберіть правильний варіант.

a.       весна: березень, квітень, травень*

b.      літо: червень, квітень, травень

c.       осінь: жовтень, листопад, грудень

d.      зима: листопад, січень, травень

e.       осінь: листопад, грудень, жовтень.

9.      Оберіть правильний варіант.

a.       весна: березень, квітень, серпень

b.      літо: червень, липень, серпень*

c.       осінь: серпень, грудень, листопад

d.      зима: січень, лютий, жовтень.

e.       осінь: листопад, грудень, жовтень

10.    Оберіть правильний варіант.

a.       весна: травень, червень, липень

b.      літо: липень, серпень, вересень

c.       осінь: жовтень, листопад, грудень

d.      зима: грудень, січень, лютий*

e.       осінь: листопад, грудень, жовтень.

11.    У котрому рядку у всіх словах є звук [ф]?

a.       фізика, хотіти, холодний

b.      фантазія, фрукти, телефон*

c.       погляд, повага, раб

d.      педагог, стиль, сльоза.

e.       справа, погода, спина

12.    У котрому рядку у всіх словах є звук [т]?

a.       сковорідка, скрипка, слива

b.      таблетка, столиця, справа

c.       стояти, брови, коліно

d.      вуха, повіки, спирт

e.       тема, теза, спорт, старт.*

 

Студент повинен знати:

1. Український алфавіт, особливості розташування слів у словниках.

2. Дні тижня, місяці, пори року

3. Основні правила відтворення іншомовних назв українською мовою.

Студент повинен вміти:

1. Розставляти слова в алфавітному порядку.

2. Записувати і читати дні тижня, місяці, пори року.

 

Джерела інформації:

А. Основні:

Юкало В.Я. Культура мови. – Тернопіль, 1999. – С. 5-6.

Пентилюк М.І. Культура мови і стилістика. – К., 1994.

Пономарів О.Д. Стилістика сучасної української мови. – К., 1993. – С. 5-36.

Іванишин В., Радевич-Винницький Я. Мова і нація. – Дрогобич, 1994. – 218 с.

В. Додаткові:

Українська мова: Енциклопедія / Редкол.: В.М.Русанівський, О.О.Тараненко (співголови), М.П.Зяблюк та ін. – К., 2000.

Культура мови на щодень / За ред. С.Я.Єрмоленко. – К., 2000.

 

Методичну вказівку склали к. ф. н.  Редьква М.І.,

асист. Винник В.М.

 

Обговорено і затверджено на засіданні кафедри

українознавства 30 червня, протокол № 1 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Приєднуйся до нас!
Підписатись на новини:
Наші соц мережі